Motto: mění se klima, je nezbytné změnit i zažité postupy vedení včelstev

Základní (nezbytné) léčení

  • Léčení na konci snůšky, ideálně v první půli července, ještě než se začne rodit zimní generace včel. Jde o nejdůležitější léčení v průběhu roku ! Vznikající včelstvo tak nemusí být oslabeno ani varroázou, ani samotným léčením, neboť léčíte ještě letní včely. Úspěšnost tohoto léčení (nikoliv podzimního) ovlivňuje schopnost přezimovat. Doporučená léčiva: Formidol, Varromed, Gabon, popř. alternativy se stejnou účinnou látkou.
  • Podzimní léčení. Ovlivňuje, v jaké síle půjde včelstvo do zimy, ale až do té za 12 měsíců. Vzhledem k oteplování klimatu doporučujeme odložit 1. ošetření až ke konci října. Naprosto klíčové je provedení léčení bez plodu. Rezignací na tento požadavek si zakládáte na problém o rok později. Metody: vyřezání plodu, odebrání rámku s plodem, klíckování matek, odklad ošetření aerosolem až do prosince, lednový poliv kyselinou. V posledním desetiletí pozorované oteplení nám přineslo řadu průletových dnů ještě v listopadu, dokonce i prosinci. Právě v těchto dnech můžete provést odebrání plodu. Doporučená léčiva: Varidol, kyseliny

Podpůrné léčení a zootechnické metody

Doporučujeme provést v každém roce minimálně dvě z níže uvedených opatření:

  • Lednová aplikace kyseliny polivem (kyselina šťavelová, Varromed, …). Včelstva jsou obvykle ještě bez plodu.
  • Jarní nátěr plodu prostředkem M-1 AER. Doporučuje se jen v případě pozitivního nálezu v zimní měli  >2 kleštíků
  • Vyřezávání trubčiny, která funguje jako lapač na kleštítky – významně účinné teprve v červnu, když populace kleštíka začíná sílit.
  • Tvorba oddělků. Velmi účinné. Původní populace kleštíka se rozpůlí / roztřetí. V počáteční fázi rozvoje nového včelstva roste populace včel násobně rychleji než populace kleštíka.  V bezplodé pauze (matka ještě neklade a už není starý zavíčkovaný plod) přeléčit Formidolem.
  • Plodová pauza v období konec června – začátek července. Cílem je dosáhnout stavu bez zavíčkovaného plodu, při kterém se provede přeléčení podobně jako v předchozím bodě. Metody: klíckování matek, odebrání popř. odvíčkování plodu.

·                 Alternativní metody: tepelné ošetření plodu (termokomora, termosolární úl), posyp včelstva moučkovým cukrem, průběžné používání probiotik. Doporučujeme prostudovat si další literaturu, odkazy na ni najdete třeba na našem webu: http://www.vcelarinapajedla.cz, rubrika literatura.

Dodržujte tyto zásady:

  • Směřujte vždy k tomuto cíli: počet kleštíků v lednu = 0
  • Naučte se počítat kleštíky v zimní měli sami, třeba i s pomocí lupy. Tuto práci za Vás nikdo spolehlivě neudělá, ani laboratoř. Naučte se diagnostikovat i v průběhu roku.
  • Zimujte vzdušně, bez zateplení. Prodloužíte období bez plodu. Zateplit až v předjaří.
  • Častější obměna díla. Ideálně po 2 – 3 letech (vyměňte min. 1/3 díla každý rok).
  • Nenechávat vylizovat rámky mimo úl. Riziko přenosu nemocí a “burza” kleštíků.
  • Podpořte tvorbu zimní generace průběžným podněcováním (ne krmením), obvykle již po odkvětu lípy. Nutno podněcovat velmi pozvolna a pravidelně. Dostatek prostoru k plodování je nezbytný.
  • Prevence loupeží s cílem omezení reinvaze kleštíka: v kritickém období srpen – září zúžit česno nebo vložit sklíčko před česno, eliminovat slabá včelstva (např. spojením), držet dostatečně podnícená a zakrmená včelstva, vhodný způsob krmení.
  • A na závěr možná pro někoho kontroverzní doporučení, nicméně zkušenosti velkých včelařů potvrzují: zapomeňte na heslo “V září zahoď klíč od včelnice”. Tento přístup brání provedení účinných zásahů ve včelstvu, kontrolu stavu zásob, správného postupu léčení, rozpoznání absence matky, doléčení. Rychlá, promyšlená prohlídka i v zimním období včely nijak zásadně neohrozí, naopak je v řadě případů může zachránit. Už jste někdy četli, že včely vlivem větrného poryvu přišli o střechu nad hlavou a zimu přečkali? Ano, stává se to poměrně často. To nechť je nám inspirací a důkazem, že 1 – 2 krátké kontroly (bez rozebrání díla) včely neohrozí ani neoslabí.

4.10.2021