Prostředek proti Varoáze-BeeVital Hive Clean.

BeeVital ® HIVE CLEAN
Na evropských včelnicích se objevil nový prostředek pro tlumení varoázy BeeVital ® HIVE CLEAN. Je zcela ekologický, zaručuje proti varoáze vysokou účinnost více než 85%, aktivuje přirozený čistící pud včel. Včelí rodina se přirozeně regeneruje pomocí tohoto přípravku. Má příznivé účinky na plod, dospělé včely a matku, nezpůsobí rezistenci parazita k tomuto přípravku. Náhodné předávkování neohrožuje včelstva. Použití je jednoduché, nevyžaduje složitou metodu aplikace a různé ochranné prostředky. Obsahuje propolis, esenciální oleje, obsahuje také kyselinu citrónovou, kyselinu šťavelovou (oxalová) a kyselinu mravenčí. Všechny tyto látky se nachází v roztoku cukru. Lze jej použít v průběhu celé sezóny, a to i během medobraní. Je to velmi účinný, ekologický prostředek, který nezatěžuje včelstvo chemickými látkami a účinkuje dalších 6 až 10 dní od aplikace.

Přípravek působí mimo těla včel na bázi přírodních složek a neovlivňuje kvalitu medu. Přípravek po nakapání mezi rámky vytvoří mikroskopické lepivé kapky, které se nalepí na jemné chloupky na těle včel a včely jej při pohybu rovnoměrně rozšiřují i na ostatní včely. Aktivuje se čistící pud a včely začínají důkladně čistit buňky s uhynulými larvami. Nemocné nebo oslabené včely napadnuté nemocemi odcházejí ze včelstva a můžeme je najít před úlem. BeeVital vyvolává změnu vůně prostředí včelstva. Roztoči tuto změnu vnímají jako změnu svého zdroje potravy, což je dráždí a nutí je opouštět své hostitele. Paraziti padají na dno úlu a tam hynou hladem.

Termíny ošetření:
Ošetřovat se dá kdykoliv v průběhu roku při teplotách -1 – +25st. C.
Na jaře  když včelky začnou sbírat pyl a je již dostatečné teplo, udělejte testovací ošetření nastříkáním cca 15ml BeeVitalu do plodiště do uliček mezi obsazené plásty, přímo na včely. Druhý den zkontrolujte spad a v případě vysokého napadení, proveďte komplexní ošetření, které zregeneruje celé včelstvo.
Červenec/Srpen: Po odebrání medu zkontrolujte stav včelstev. V tomto období se většina roztočů nachází v buňkách plodu. Nejjednoduší způsobem kontroly je na varoa podložkách.
Listopad/Prosinec: Pokud je vnější teplota nad bodem mrazu, můžeme provést ošetření zazimovaných včelstev. Tím se zbavíme posledních roztočů v úle, kteří by jinak žili ještě 6 měsíců.

Použití:
Před použitím protřepejte, je vhodné aby tekutina byla pokojové teploty. Odstraňte vosk nacházející se na rámečcích a mezi nimi. Látku naneste v tenké a rovnoměrné vrstvě do prostoru mezi rámečky. V případě potřeby během užívání jemně stiskněte láhev! Je možné jej používat při venkovní teplotě od -1 ° C do 25 ° C. V případě vyšší teploty se může stát, že včely opustí plásty, čímž se sníží účinnost přípravku. Proto se BeeVital Hive Clean doporučuje používat pozdě odpoledne. V závislosti na síle rodin a do hustoty uliček mezi rámečky dávkujeme přibližně 15 ml léčiva do 7-8 mezer spodního hnízda.

Správné dávkování:
BeeVital Hive Clean můžete použít poprvé na začátku roku v době prvního výskytu pylu v teplejším období. V závislosti na síle rodiny v dávkách cca 15 ml.

Intenzita užívání:
Použití první den – prostředek účinkuje od prvního až po jedenáctý den
Použití šestý den – prostředek účinkuje od šestého po čtrnáctý den
Použití na třináctý den – prostředek účinkuje od třináctého po osmnáctý den
Při používání prostředku touto metodou se vaše včely na konec léta stanou silnými a budou připraveny na přezimování.
Používáním BeeVital Hive Clean budou Vaše úly čistší. Včelí rodiny se regenerují přirozeným způsobem a produkují med vynikající kvality.

Všechno co uděláme pro omezení varoázy do září, bude působit na zimní včely, cokoliv uděláme později, bude sloužit včelám do dalšího roku.